PRACOWNIA DZIEWCZYN

Dr Inez Okulska, badaczka języka i nowych technologii: O wysyłaniu emaili, które prowadzą między innymi na Harvard

March 4, 2021

Och, dziś w Pracowni czeka na Ciebie rozmowa z fascynującą kobietą, która w swojej historii wspaniale łączy świat nauk humanistycznych z nowymi technologiami. Moim dzisiejszym gościem jest dr n.h., mgr inż Inez Okulska, no co dzień pracująca w Centrum Badań i Transferu Technologii Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Inez jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktor filologii polskiej. Absolwentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Ale i absolwentka studiów na kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Warszawskiej. W przeszłości wykładowczyni między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tłumaczka języka angielskiego i niemieckiego. Ale fascynują ją nie tylko języki germańskie, ale też te służące do programowania jak Python czy C. Prywatnie mama właściwa i przyszywana, aktualnie na urlopie macierzyńskim. 

W Pracowni Inez opowiada o stażu na Harvardzie, jak się tam znalazła i co sprawiło, że “zbierała szczękę z ziemi”. Tłumaczy dlaczego zdecydowała się na studia na kulturoznawstwie i filologii polskiej, choć ciągnęło ją do bardziej technicznych zagadnień. Inez opowiada też o swoim starszym bracie, dołączeniu do jego klasy i co sądzi o pytaniach typu “nie żałujesz, że ktoś Ci zabrał dzieciństwo?”

Poza tym rozmawiamy o nastawieniu “możesz wszystko”, które Inez wyniosła z domu. O doświadczeniu budowania radia do komputera Raspberry Pi, które zainspirowało ją do podjęcia studiów na Automatyce i Robotyce krótko przed trzydziestką, kim jest dla niej “dobry nauczyciel/dobra nauczycielka”, o zaskakującym zaliczeniu na studiach i wysyłaniu emaili na prestiżowe uczelnie i do profesorów-idoli.

P.S. Zaniepokojonych płaczem dziecka w tle rodziców i opiekunów uspokajamy, że niania była na posterunku!

*

NASK: tutaj.

Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod

Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com

Podbean App

Play this podcast on Podbean App