PRACOWNIA DZIEWCZYN

Iza Bułeczka, ilustratorka: W obronie ziarenka samomiłości przed wewnętrznym krytykiem

April 29, 2021

Koniec wyczekiwania... Pracownia Dziewczyn wita w trzecim sezonie. Huraaa! Tęskniłaś_eś?

Sezon III otwieram, miejscami bardzo poruszającą, rozmową z Izą Bułeczką - ilustratorką i artystką na co dzień mieszkającą w Berlinie. W swojej pracy Iza łączy ponad 10-letnie doświadczenie w projektowaniu, aby tworzyć sztukę, która promuje pozytywne nastawienie do ciała, feminizm i kobiecą moc dla kobiet wszelkich rozmiarów i kształtów. 

W Pracowni Iza opowiada, że nie zawsze było jej po drodze z kobietami, które patriarchalne społeczeństwo uznaje za "głupie, słabe, płaczliwe". Co więcej, będąc młodsza myślała, że to z nią jest "coś nie tak", że nikomu innego nie zdarza się mieć bałaganu w domu czy rozstępów. Dopiero kilka lat temu, będąc już w Berlinie, trafiła do grupy wspierających się wzajemnie kreatywnych kobiet, która ukazała jej różne oblicza kobiecości i siostrzeństwo w przestrzeni wolnej od oceny. 

Iza studiowała projektowanie ubioru i komunikację wizualną na Politechnice Łódzkiej. Pracowała jako projektantka i lalkarka w studiu filmowym Se-Ma-For, a w ramach pracy nad projektowaniem kostiumów mieszkała w pałacu i... w więzieniu. 

W podcaście opowiada o pełnym "przygód" Erasmusie w Saksonii, dlaczego na początku rysowała postaci z pękniętymi głowami oraz jak klientki i klienci odbierają jej twórczość.

A poza tym, co może najważniejsze, rozmawiamy o radykalnej samomiłości, co sprawia, że czujemy dumę, co zrobiłaby Iza, gdyby wewnętrznego krytyka nie było, o śpiewaniu i tańczeniu w stresujących sytuacjach i wspaniałej naturze w wokół Berlina. 

 

Polecenia Izy do Kanonu Lektur Pracowni Dziewczyn: 

Zaproszenie do poznawania, odkrywania, zachwycania się.

Książki: "Sapiens. Od zwierząt do bogów" - Yuval Noah Harari, "Cień wiatru" - Carlos Ruiz Zafón, "Shantaram" - Gregory David Roberts, "Wyznaję" - Jaume Cabré, "Sen o okapi" - Mariana Leky, "Ósme życie" - Nino Haratischwili

Strona Izy Bułeczki: https://www.izabuleczka.com/

Iza na Instagramie & FB: @Iza_Buleczka

Kanał Izy na YouTube: tutaj

Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod

Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com

Podbean App

Play this podcast on Podbean App