PRACOWNIA DZIEWCZYN

Kasia Ekes, malarka: O samokrytyce i niepewności mimo kolejki oczekujących na jej obrazy

May 6, 2021

Mam ogromną przyjemność gościć dzisiaj w Pracowni Dziewczyn Kasię Ekes. Wielu dobrze znaną malarkę, której obrazy abstrakcyjne rozchodzą się na pniu i która swoją pracą i postawą pokazuje, że artystki i artyści mogą utrzymywać się ze swoich twórczych dokonań. 

Kasia mieszka i pracuje w Trójmieście. Studiowała edukację artystyczną w Toruniu, ale po maturze przez rok poświęciła się też historii sztuki. Po czwartym roku edukacji artystycznej uczelnię rzuciła, aby uczyć plastyki w szkole podstawowej i malować. A w swojej ówczesnej pracy na etat starała się podchodzić do młodych artystów z wrażliwością, aby żadnemu z nich nie zgasić artystycznej iskierki (sama jako dziecko słyszała, że jej obrazki nie były zbyt "ładne").

W Pracowni Kasia opowiada o momentach zwątpienia we własne umiejętności, o pracy nad agresywną samokrytyką, co słyszy od osób kupujących jej obrazy i dlaczego tak bardzo zależy jej na obecności sztuki w domach, a niekoniecznie w muzeach. 

Poza tym rozmawiamy o potrzebie (lub jej braku) docenienia naszej pracy przez krytyków i krytyczki, przeprowadzce do nowej pracowni, uzależnieniu od Instagrama i dlaczego stworzyła program członkowski ("Pracownia"), dzięki któremu pomaga innym właścicielkom i właścicielom kreatywnych biznesów odnosić sukcesy na starcie. 

 

Polecenia Kasi do Kanonu Lektur Pracowni Dziewczyn: 

"Początki" - Lewis Dartnell, "Sapiens. Od zwierząt do bogów" - Yuval Noah Harari, książki Stefanie Stahl w tym "Kochaj najlepiej, jak potrafisz" i Katarzyny Miller w tym "Chcę być kochana tak, jak chcę", "Historia obrazów" - David Hockney i Martin Gayford.

*

Strona i sklep Kasi Ekes: https://kasiaekes.shoplo.com/ 

Kasia na Instagramie: @kasia.ekes

Pracownia Kasi (Membership): https://kursykasi.pl/ 

Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod

Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com

Podbean App

Play this podcast on Podbean App