PRACOWNIA DZIEWCZYN

Katarzyna Nabrdalik, Teach For Poland: O wyzwaniach edukujących i edukowanych

May 13, 2021

Ostrzeżenie: w tym odcinku rozmawiamy między innymi o samobójstwach wśród dzieci i młodzieży. 

W tym tygodniu moją bohaterką jest Katarzyna Nabrdalik, prezeska i współzałożycielka fundacji Teach For Poland, której misją jest wyrównywanie szans w dostępie do wysokiej jakości edukacji dla wszystkich dzieci. Jak można przeczytać na stronie Teach For Poland, "Potencjał jest obecny we wszystkich uczniach, szkołach i społecznościach lokalnych w Polsce. Jednak niesprzyjające okoliczności czasem nie pozwalają na jego ujawnienie i rozwój." Co można zrobić, aby te okoliczności wyeliminować? Między innymi o tym dziś w podcaście. 

Kasia pochodzi z Sosnowca i od najmłodszych lat angażuje się społecznie. Przez lata związana był z AIESEC - jedną z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Traf chciał, że pewnego dnia poznała działalność Teach For All - globalnej sieci 59 niezależnych, lokalnie kierowanych i finansowanych organizacji partnerskich, których wspólną misją jest „poszerzanie możliwości edukacyjnych na całym świecie poprzez zwiększanie i przyspieszanie wpływu przedsiębiorstw społecznych, które kultywują liderstwo niezbędne do dokonania się zmiany”. Zainspirowana misją Teach For All Kasia chciała dołączyć do Teach For Poland i działać w kraju, jednak okazało się, że Teach For Poland nie istniało. Dzisiaj istnieje... między innymi dzięki Kasi. 

W Pracowni Kasia opowiada o szukaniu swojego miejsca w szkole i prześladowaniu ze względu na wygląd, którego doświadczyła jako mała dziewczynka. Mówi o tym, skąd w niej poczucie misji do ulepszania systemu edukacji dla uczniów, uczennic, ale i ciała pedagogicznego, a także o swojej odwadze. 

Poza tym rozmawiamy o tym jak można wesprzeć nauczycielki i nauczycieli, dlaczego tak rzadko dzieci i młodzież dochodzą do głosu, a inni rzadko ich słuchają, a także o młodych nauczycielkach i nauczycielach potrzebujących mentorstwa, umiejętności krytycznego myślenia, uciążliwości oceniania i problemie klucza maturalnego. 

 

Polecenia Kasi do Kanonu Lektur Pracowni Dziewczyn: 

Muzyka: Sanah

Książki :"City of Girls" - Elisabeth Gilbert, "Kochaj wystarczająco dobrze" - Agnieszka Jucewicz, "Matka Polka" Anne Appelbaum, Piotr Potoroczyn

*

Strona Teach For Poland: https://teachforpoland.org/ 

Teach For Poland na Instagramie: @teachforpl

Kasia na Instagramie: @nabrda

Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod

Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com

 

Podbean App

Play this podcast on Podbean App