PRACOWNIA DZIEWCZYN

Magda Korczyńska, Jak wychowywać dziewczynki: Obieranie ze stereotypowych skórek

July 8, 2021

Czas na bonusowy odcinek III sezonu! Z wielką radością Pracownia Dziewczyn gości dziś Magdę Korczyńską - założycielkę wielu dobrze znanego bloga "Jak wychowywać dziewczynki?". 

Ta edukacyjna przestrzeń, dziś promowana również ze sporym sukcesem na Instagramie, wspiera rodziców w wychowaniu bez krzywdzących stereotypów płci i pomaga, głównie dziewczynom, dekonstruować szkodliwe komunikaty, które wiele z nas słyszało w dzieciństwie, a których konsekwencje często odczuwamy i dziś. 

W Pracowni Magda opowiada o refleksji nad pewnymi badaniami naukowymi, która przyczyniła się do powstania "Jak wychowywać dziewczynki?" i o odwadze, która potrzebna jest do rodzicielskiego "chodzenia pod prąd". Rozmawiamy o tym, co mówić, gdy z ust bliskich (np. dziadka, babci, cioci, wujka, itp.) padają pełne stereotypów powiedzonka pod adresem dzieci, a których rodzice sobie nie życzą. O stawaniu w obronie dzieci i komunikatach, które sama Magda słyszała w dzieciństwie. 

Poza tym Magda stawia się w roli Ministry Edukacji i mówi czego brakuje w systemie szkolnictwa. Opowiada o "kontrowersyjnych" zagadnieniach opublikowanych na "Jak wychowywać dziewczynki?" i jak jej dzisiejsza praca spełnia zawodowe marzenie małej Magdy. 

 

Polecenia Magdy do Kanonu Lektur Pracowni Dziewczyn: 

Dla dziewczyn: "Mężczyźni objaśniają mi świat” - Rebecca Solnit, "Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” - Mona Chollet, "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”, Caroline Criado Perez; Film: "Nie jestem łatwy” (polecam obejrzeć z partnerem/mężem/chłopakiem)

Dla rodziców: "Pod presją. Twarzą w twarz z epidemią stresu i lęku wśród dziewcząt” - Lisa Damour, "Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi” - Michael C. Reichert, "Jak wychować syna feministę czyli świadomego, wolnego i szczęśliwego mężczyznę” - Aurelia Blanc

*

Blog "Jak wychowywać dziewczynki?": https://jakwychowywacdziewczynki.pl/

JWD na Instagramie i Facebooku: @jakwychowywacdziewczynki

Ankieta Pracowni Dziewczyn: https://3k6ijfkt1p4.typeform.com/to/NzgqnGEW

Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod

Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com

 

Podbean App

Play this podcast on Podbean App