PRACOWNIA DZIEWCZYN

Marta Gardolińska, dyrygentka: O misji, zaufaniu i wypadającej z ręki batucie

October 21, 2021

W historii dzisiejszej rozmówczyni spotykają się dwa światy - świat sportu i muzyki. Jako absolwentka szkoły muzycznej pierwszego i drugiego stopnia, chciała połączyć marzenie o byciu fizjoterapeutką (aby dbać o dobrostan muzyków) ze studiami na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jednak kiedy przyszedł czas ostatecznej decyzji, musiała skupić swoją uwagę na jednej dziedzinie. Wybrała dyrygenturę. Dziś, choć początki po studiach nie były łatwe (jak dla wielu absolwentów i absolwentek dyrygentury), jest dyrygentką i dyrektorką muzyczną Opéra national de Lorraine w Nancy. 

Marta Gardolińska to miłośniczka kawy, kobieta o niezwykłym intelekcie, elokwencji i sposobie bycia. Poliglotka. Tim Ashley, krytyk opery i muzyki klasycznej dla Guardiana nazywa ją "artystką, z którą należy się liczyć". Pierwsza w historii kobieta kierująca Operą Narodową Lotaryngii.

Dzisiaj w Pracowni Marta opowiada o dzieciństwie pełnym sportu i muzyki, podstawach dyrygentury, a także dlaczego dyrygentura odpowiadała jej o wiele bardziej niż gra na instrumencie. Rozmawiamy edukacji muzycznej w Polsce, o misji i ideałach Marty, sukcesach i porażkach, czy kiedykolwiek batuta wypadła jej z ręki a także o reakcjach muzyków na film "Whiplash". Rozmawiamy otwarcie i szczerze, miejscami filozoficznie. 

Polecenia Marty do Kanonu Lektur Pracowni Dziewczyn:

"Dare to Lead: Brave Work, Tough Conversations, Whole Hearts" - Brené Brown

Opera "Carmen" Georges'a Bizeta w nagraniu z Nicolai Gedda w roli Don José i Marią Callas jako Carmen. 

*

Strona Marty: https://martagardolinska.com/

Profil Marty na stronie agencji Askonas Holt: https://www.askonasholt.com/artists/marta-gardolinska/ 

Opéra national de Lorraine w Nancy: https://www.opera-national-lorraine.fr/en/ 

Marta na IG: @martagardolinska

Marta na Facebooku: @gardolinskaconductor 

Instagram Pracowni Dziewczyn @pracowniadziewczynpod 

Facebook Pracownia Dziewczyn @pracowniadziewczyn

Kontakt: pracowniadziewczynpodcast@gmail.com

Podbean App

Play this podcast on Podbean App